مزایا و معایب جراحی لیزر هموروئید

هموروئید ها توده هایی در ناحیه مقعد هستند که در صورت پیشرفت باید حتما تحت درمان قرار گیرند، یکی از روش های درمان هموروئید، جراحی لیزر هموروئید است که بیمار پس از آن باید دوران نقاهت مشخصی را سپری کند. دوره نقاهت جراحی هموروئید برای بیماران کمی دشوار است چرا که آن ها مجبورند برای افزایش سرعت میزان بهبودیشان زمانی را به استراحت و انجام مراقبت های بعد از عمل جراحی لیزر هموروئید بپردازند. این در حالی است که در جراحی لیزر هموروئید این استراحت و مراقبت تنها به یک شب محدود می شود و بازگشت به وضعیت عادی بسیار سریع اتفاق می افتد.

دوره نقاهت جراحی لیزر هموروئید

پس از اینکه متخصص جراحی عمل جراحی لیزر هموروئید را به اتمام می رساند، از یک بی حسی موضعی استفاده می کند. اثربخشی این بی حسی موضعی از شش تا دوازده ساعت است و برای کاهش درد ناشی از جراحی لیزر هموروئید تزریق خواهد شد. توجه داشته باشید که در دوره نقاهت جراحی لیزر هموروئید بعضی از بیماران ممکن است در دفع ادرار با مشکل مواجه شوند. این امر به دلیل ایجاد تورم در بافت مورد نظر و یا اسپاسم عضله های لگن بیمار رخ خواهد داد. پس از اینکه جراحی لیزر هموروئید به اتمام رسید بیمار نیازی به بستری نخواهد داشت و سپس برای همراهی او تا منزل بهتر است یک همراه داشته باشد. اگر جراحی لیزر هموروئید را انجام داده اید و یا قصد انجام جراحی لیزر هموروئید را دارید بدانید که این دوره نقاهت یک روز است. نقاهت جراحی لیزر هموروئید در مقایسه با جراحی سنتی بسیار کوتاه است و درد و ناراحتی بعد از جراحی لیزر هموروئید حتی یک دهم آنچه که در جراحی سنتی تجربه می کنید، نیست.

 

دوره نقاهت جراحی لیزر هموروئید

 

مراقبت های بعد از عمل جراحی لیزر هموروئید

به طور معمول دوره نقاهت جراحی سنتی هموروئید نسبت به سایر روش های درمانی جدید از جمله جراحی لیزر هموروئید بیشتر است. بدین علت بیماران باید در هنگام سپری کردن دوره نقاهت جراحی سنتی هموروئید به نکاتی توجه کرده و آن ها را اجرا کنند تا بتوانند سریع تر به حالت نرمال و طبیعی خود بازگردند. در این راستا متخصص جراحی عمومی توصیه می کند که بیماران مراقبت های بعد از عمل جراحی هموروئید را جدی بگیرند.

استراحت مطلق

یک شب بعد از جراحی هموروئید و تا چند روز اول بعد از جراحی سنتی هموروئید بیمار باید کاملا استراحت کند و بدون انجام هیچ فعالیتی سعی کند که تنها در حالت دراز کشیده قرار بگیرند. در اینصورت فشار بسیار کمی به مقعد و بافت های اطراف آن وارد خواهد شد.

میل کردن غذا های ملین

یکی از مهم ترین نکاتی که در دوران نقاهت جراحی لیزر هموروئید باید مورد توجه قرار گیرد، استفاده از غذاهای ملین است. در این صورت از بروز یبوست جلوگیری می شود. البته استفاده از ملین ها باید به اندازه ای باشد که تنها دفع مدفوع را راحت تر کند و موجب بروز اسهال نشود. به علاوه طی یک الی دو روز اول بیمار غذای سبک میل می کند تا نیازی به دفع مدفوع نداشته باشد. اما بعد از روز دوم باید عمل دفع به خوبی انجام شود زیرا نگهداشتن مدفوع موجب خشک شدن آن و در نتیجه بروز یبوست و دفع دردناک می گردد. خوراکی های سالم و بخارپز شده بهترین انتخاب برای وعده های غذایی این افراد می باشند. مدت زمان مصرف ملین ها را پزشک با توجه به سنگین بودن عمل جراحی و میزان پیشرفتی که بیماری داشته است، تعیین خواهد کرد. هر چقدر که جراحی عمیق تر باشد فرد باید بیشتر مراقب باشد تا هنگام دفع فشار کمتری به مقعد وارد شود.

رژیم غذایی مناسب

رعایت برخی از نکات در رژیم غذایی مانند: استفاده فراوان از آب، حذف نوشیدنی هایی که حاوی کافئین هستند و  چای غلیظ و تیره، میل کردن میوه های ارگانیک و فصلی، مصرف میان وعده هایی از جمله انجیرخشک و … همگی در یک رژیم غذایی صحیح قرار می گیرند و کمک می کنند که کارکرد شکم بسیار راحت تر و روان تر شود.

 

عمل جراحی لیزر هموروئید

 

بالشتک های طبی

بیماران پس از عمل جراحی هموروئید باید از نشستن های طولانی مدت پرهیز کنند چرا که موجب آسیب رسیدن و اعمال فشار به مقعد و لگن خواهد شد. بهترین گزینه بعد از جراحی هموروئید استفاده از بالشتک های طبی است با کمتر کردن فشار وارده بر لگن هنگام نشستن یک راهکار عالی به شمار می رود. دقت کنید که باز هم بهتر است با استفاده از این بالشتک ها هر سی دقیقه فرد حالت خود را تغییر دهد و یا برخیزد و کمی راه برود.

مسکن ها

احساس درد و وجود تورم و التهاب پس از جراحی سنتی هموروئید بسیار عادیست. تجویز مسکن ها توسط پزشک مقداری بر تسکین درد و ناراحتی کمک خواهد کرد.

شستشو با آب ولرم

برای شستشو بیماران باید از شامپو بچه و آب ولرم استفاده کنند نه مواد صابونی و خشک کننده. استفاده از وان آب گرم هنگام حمام رفتن نیز بسیار خوبست و اثربخشی فوق العاده ای دارد. پس از آن نیز برای خشک نمودن بدن باید از دستمال نرم به جای دستمال های زبر و تحریک کننده پوست استفاده کرد تا بهبودی سریع تر حاصل شود.

مزایای جراحی لیزر هموروئید

_ انتقال عفونت های خطرناکی مانند هپاتیت که در عمل جراحی سنتی وجود دارد، در جراحی لیزر هموروئید وجود ندارد.

_ جراحی لیزر هموروئید در کمتر از نیم ساعت انجام می شود.

_ در جراحی سنتی نیاز به توپی یا تامپون بوده که خارج کردنش بسیار دردناک است. در حالی که در جراحی لیزر هموروئید نیازی به تامپون یا توپی نیست.

_ در جراحی لیزر هموروئید نیازی به بی حسی نخاعی یا بیهوشی عمومی نیست و این یکی از مزایای اصلی جراحی لیزر هموروئید است. چرا که یکی از دلایل اصلی ترس بیماران همین موضوع است.

_ جراحی لیزر هموروئید نیاز به استراحتی چند روزه در خانه نداشته و بیمار می تواند روز پس از عمل به سر کارش برگردد. چرا که بیمار بیهوشی نداشته و درد زیادی نیز ندارد.

_ جراحی لیزر هموروئید در کلینیک انجام شده و بیمار پس از عمل می تواند مرخص گردد.

_ در جراحی لیزر هموروئید بیمار می تواند هم یک تغذیه ی معمولی و هم دفع مدفوع داشته باشد.

_ در جراحی لیزر هموروئید بهبودی سریعتر از جراحی سنتی است.

 

مزایای جراحی لیزر هموروئید

 

معایب جراحی سنتی هموروئید:

_ تنگی مقعد: باریک شدن کانال مقعدی همان تنگی مقعد است که عمل دفع را دشوار می سازد. در جراحی سنتی هموروئید زمانی که جراح پوست زیادی را از اطراف مقعد بیمار بر می دارد بوجود می آید. یکی دیگر از علل تنگی مقعد، وجود زخم است. در صورت افزایش هموروئیدهای برداشتی توسط جراح، این عارضه هم افزایش می یابد. ممکن است که بیماران برای رفع مشکل تنگی مقعد به چند جراحی نیاز پیدا نمایند.

_ خونریزی: انجام هر عملی ممکن است با خونریزی همراه باشد. اما از آنجایی که در جراحی سنتی هموروئید تعدادی از رگ های خونی حذف می شود، خطر خونریزی بالا می رود.

_ بی اختیاری: برخی از هموروئیدهای عادی می توانند باعث بی اختیاری شوند. به خصوص زمانی که فشار وارد شده بر شکم افزایش یابد. مثلا در زمان سرفه یا عطسه این بی اختیاری مشاهده می شود. همچنین در زمانی که ماهیچه ی مقعدی در اثر جراحی سنتی هموروئید آسیب ببیند بی اختیاری ایجاد می شود.

_ در جراحی سنتی هموروئید، ماهیچه ها منقبض شده و همین امر دلیل پارگی ماهیچه های مقعدی است. معمولا بی اختیاری خود به خود برطرف می شود ولی گاهی اوقات به جراحی نیاز پیدا می کند.

 

معایب جراحی لیزر هموروئید:

 

بایدها و نبایدهای بعد از عمل سنتی هموروئید

_ بیمار پس از جراحی سنتی هموروئید بایستی به مدت یک روز به صورت کامل استراحت نموده و هیچگونه فعالیت نداشته باشد. وی باید به حالت دراز کش باشد تا فشار کمتری به مقعد وی وارد شود.

_ بیمار بعد از جراحی سنتی هموروئید بایستی از مواد غذایی ملین استفاده نماید. البته باید مصرف این مواد در حد اعتدال باشد تا فرد به اسهال دچار نگردد. بهتر است از مواد خوراکی سالم و تازه به حالت بخار پز استفاده کرد. مصرف غذاهای سرخ شده برای این افراد مناسب نیست.

_ پزشک متخصص با توجه به این که هموروئید تا چه حد پیشرفت کرده تصمیم می گیرد تا چند روز شخص به مصرف ملین ها ادامه بدهد.

_ فرد نباید در هنگام دفع زور بزند یا فشاری به روده هایش وارد نماید.

_ بعد از جراحی هموروئید استفاده از قیصی و انجیر خشک و میوه های فصلی به عنوان میان وعده، مصرف آب کافی، اجتناب از مصرف چای پر رنگ و غلیظ و نوشیدنی های حاوی کافئین است. چرا که بعد از جراحی هموروئید رعایت این موارد می تواند باعث بهبود دستگاه گوارش و کارکرد شکم شود.

_ پس از جراحی هموروئید نشستن طولانی مدت از پرعارضه ترین حرکاتی است که به مقعد و لگن آسیب وارد می کند. بهترین راهکار، برای نشستن استفاده از بالشتک طبی و تغییر وضعیت دادن بعد از هر نیم ساعت است.

 

بایدها و نبایدهای بعد از عمل لیزر هموئید

 

بایدها و نبایدهای جراحی لیزر هموروئید

_ بعد از جراحی لیزر هموروئید روزه گرفتن در صورتیکه باعث یبوست نشود، بلامانع است.

_ بعد از جراحی لیزر هموروئید به منظور پیشگیری از عفونت بیمار بایستی روزی چند دفعه در آب گرم نشسته و با دست خویش ناحیه ی هموروئیدی را بسته و باز نماید.

_ بعد از جراحی لیزر هموروئید احتیاجی به پانسمان کردن درون مقعدی نیست.ولی سطح بیرونی مقعد پانسمان شده، اما نیازی به تعویض آن نیست. _ اگر برای جدا کردن این پانسمان با چسبیدگی آن روبه رو شدید بهتر است که آن را کمی خیس کرده و سپس آن را به آرامی جدا کنید تا محل لیزر آسیب نبیند.

_ داشتن کمی درد بعد از جراحی لیزر هموروئید طبیعی است. جراح عمومی با دادن مسکن، به بیمارش کمک خواهد نمود تا بر درد خویش غلبه نماید.

_ برای این اشخاص پس از جراحی لیزر هموروئید بهترین نوع شستشو به جای استفاده از مواد صابونی و سایر شوینده ها، استفاده از شامپوی بچه است. همچنین در صورتی که فرد نیاز به خشک کردن بدنش داشت می تواند از دستمال نرم به جای دستمال های زبر و خشن استفاده نماید.

 

  • ID
مزایا و معایب جراحی لیزر هموروئید

هموروئید ها توده هایی در ناحیه مقعد هستند که در صورت پیشرفت باید حتما تحت درمان قرار گیرند، یکی از روش های درمان هموروئید، جراحی لیزر هموروئید است که بیمار پس از آن باید دوران نقاهت مشخصی را سپری ...

شقاق مقعدی و هموروئید یا بواسیر چه تفاوت هایی دارند؟

برای هر فردی رفتن به دستشویی و اجابت مزاج نباید کار دردناک و سخت باشد ولی افرادی که مبتلا به شقاق و یا بواسیر می شوند دستشویی و اجابت مزاج دردناک و عذاب آور می شود، نباید اجابت مزاج حتی گاهی دردناک و ...

 درمان آبسه کودکان چیست؟

آبسه مقعدی در کودکان بیماری هایی است که در قسمت نشیمنگاه بروز می کند و والدین هنگامی که گزارش نشانه های اولیه را توسط فرزند خود دریافت می کنند باید سریعا آن ها را نزد پزشک متخصص ببرند، پزشک با توجه ...

Load More

سلام اگر سوالی دارید موضوع را از طریق چت واتس آپ می توانید با ما در میان بگذارید.

پشتیبانی واتس آپ
Close and go back to page