شقاق مقعدی و هموروئید یا بواسیر چه تفاوت هایی دارند؟

برای هر فردی رفتن به دستشویی و اجابت مزاج نباید کار دردناک و سخت باشد ولی افرادی که مبتلا به شقاق و یا بواسیر می شوند دستشویی و اجابت مزاج دردناک و عذاب آور می شود، نباید اجابت مزاج حتی گاهی دردناک و به سختی باشددر غیر اینصورت می توانید با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی به سرعت این موضوع را حل کنید، اگر مبتلا به هموروئید یا بواسیر شقاق یا همان فیشر مقعد باشید ،مسلما طولانی شدن درد و ناراحتی و حتی مشاهده خون قرمز روشن و یا لکه لکه در کاسه توالت یا دستمال توالت نیازمند پی گیری سریع خواهد بود و لازم است به یک متخصص جراحی با تجربه برای حل مشکل مراجعه کنید و مطمئن شوید که بیماری خطرناکی سلامت شما را تهدید نمی کند. شقاق و بواسیر  دو بیماری متفاوت در ناحیه مقعد هستند که دانستن اختلاف آنها از نظر علایم و تظاهرات و نحوه درمان به رغم شباهت های فراوان این دو بیماری ضروری است. در تشخیص شقاق از بواسیر یا هموروئید ابتدا به تعریفی از این دو بیماری و سپس درمان های هر کدام می پردازیم، با ما همراه باشید: 

 

شقاق مقعدی و هموروئید یا بواسیر

 

تعریف شقاق مقعدی

شقاق یا فیشر ترک و یا زخمی می باشد که در ناحیه ابتدای مقعد رخ می دهد که بسیار دردناک بوده و گاهاً با خونریزی مختصر موقع اجابت مزاج همراه است. علل ایجاد این زخم متفاوت است ولیکن در اکثر بیماران با تغییر اجابت مزاج از قبیل یبوست و یا اسهال شدید همراه است. روش های درمانی که برای این بیماری در نظر گرفته می شود ابتدا تغییر عادات غذایی و فعالیتی است پس از 3 روز اگر تغییری حاصل نشد متخصص جراحی عمومی برای شما دارو تجویز می کند و به مدت 7 الی 10 روز داروهای آنتی فیشر تحت نظر متخصص مصرف می شود. در مواقعی که بیمار به هیچ کدام از این روش های درمانی شقاق پاسخ ندهد عمل جراحی شقاق به او پیشنهاد خواهد شد، بهترین روش جراحی شقاق جراحی لیزر شقاق مقعدی است که باید توسط متخصص جراحی عمومی و آنورکتال با تجربه انجام شود. دیگر روش های درمانی شقاق جنبه درمان موقت و تسکین موقت شقاق را دارد و درمان قطعی شقاق محسوب نمی شود.

 

تعریف شقاق مقعدی

 

علائم شقاق مقعدی

بروز این علائم صرفا به دلیل ابتلا به این عارضه نیست و حتما باید توسط پزشک متخصص تشخیص داده شود علائم شقاق مقعدی عبارتند از:

_ خونریزی مقعدی: در صورتیکه عمق ترک‌های ایجاد شده روی دیواره مقعد زیاد باشد، منجر به خونریزی در این ناحیه می‌شود. این خونریزی در انتهای راست روده اتفاق می‌افتد و برای بیمار قابل مشاهده است.

_ خارش و سوزش در ناحیه مقعدی: در اکثر مواقع، فرد مبتلا به فیشر، درون مقعد احساس خارش و سوزش دارد که دلیل آن برخورد مدفوع و ترشحات آن با ترکهای موجود در دیواره مقعد است. اما باید در نظر داشت که احساس خارش و سوزش در همه موارد نشانه ابتلا به شقاق مقعدی نیست.

_ برآمدگی در ناحیه مقعدی : در مواردی که بیماری شقاق مقعد در طولانی مدت درمان نشود و یا تکرار شود، ممکن است منجر به بروز ضایعه‌ای در بیرون مقعد شود. اما برای تشخیص آن باید به پزشک مراجعه شود.

_ ترک اطراف مقعدی: اگر بیماری شقاق یا فیشر مقعدی مزمن شود، احتمال مشاهده شکاف‌ها در پوست بیرون مقعد هم وجود دارد.

تعریف بواسیر یا هموروئید

بواسیر یا هموروئید یکی از علل شایع خونریزی های روده بزرگ می باشد، هموروئیدها اعضای طبیعی قسمت انتهایی روده بزرگ هستند که به دلایل متفاوت دچارعارضه هموروئید می شود و اصولاً در بروز هموروئید زمینه های ارثی و خانوادگی، بیماری های غددی، علل زمینه ای، تغذیه، شغل، آب و هوا، مسائل روانی، سن، دارو، عفونت، حاملگی، سرفه زیاد، زورزدن، اسهال و یبوست مؤثر می باشد. همورئیدها یا بواسیر مقعدی از لحاظ محل ایجاد به دو دسته هموروئید داخلی و خارجی تقسیم می شوند. تشخیص همورئید خارجی از شقاق کار ساده ای است زیرا هموروئید خارجی برآمدگی در خارج از خط دندانه ای مقعد است که بدون معاینه داخلی هموروئید خارجی قابل تشخیص می باشد. اما همورئید داخلی تا زمانی که بیرون نزند به راحتی قابل تشخیص نیست. انواع همورئید داخلی از درجات 1 تا 4 تقسیم می شود. توجه کنید منشا هر یک از بیماری های مقعد باید توسط متخصص تشخیص داده شود و تنها یک متخصص با تجربه است که می تواند این اطمینان را به شما بدهد که بیماری خطرناکی در ناحیه مقعد و رکتوم سلامت شما را تهدید نمی کند.

 

علائم شقاق مقعدی

 

علائم بواسیر مقعدی

_ برجستگی در ناحیه مقعد:از علائم بواسیر مقعدی برجستگی در ناحیه مقعدی می باشد، قطعا بواسیر را با یک ضایعه برجسته و گوشتی در مقعد خود مشاهده می کنید که این ضایعه به دلیل تجمع بافت و خون در این قسمت است و ظاهر خوبی ندارد و باعث می شود که فرد هنگام مدفوع دچار مشکل شود و البته گاهی اوقات، بواسیر پنهان است که باید علائم دیگر را برای آن جستجو کرد.

_ خونریزی: هنگام دفع مدفوع، از ناحیه مقعد شما خون بیرون می زند، که این نشانه از علائم بواسیر مقعدی می باشد. البته برای بررسی دقیق تر باید این ناحیه را چک کنید تا متوجه برجستگی شوید و در موارد شدید تر این خونریزی از چند قطره فراتر می رود و گاهی اوقات ممکن است باعث کم خونی در فرد نیز بشود.

_ خارش: خارش نیز یکی دیگر از علائم بواسیر مقعدی است  و معمولا افراد مبتلا به بواسیر مقعدی با پوشیدن لباس زیر تنگ بیش از بقیه اذیت می شوند و خونریزی نیز این خارش را افزایش می دهد.

_ خروج ترشحات از مقعد: از دیگر نشانه های بواسیر مقعدی تجمع خون و ملتهب شدن رگ ها است که این افراد هنگام دفع مدفوع با مشکلاتی مثل خروج ترشحات از مقعد مواجه شوند.

_ ناتوانی در دفع کامل مدفوع: فرد با بدن سالم در حالت طبیعی باید بتواند هر مقدار از احساس نیاز به دفع مدفوع را به طور کامل انجام دهد اما گاهی اوقات بواسیر اجازه این کار را نمی دهد و مقداری از مدفوع پشت عضلات دریچه ای گیر می کنند.

 

علائم بواسیر مقعدی

تفاوت‌های بارز شقاق و هموروئید

شاید تصور کنید هر دوی این بیماری ها فرقی با یکدیگر ندارند، در صورتی که این تصور کاملاً غلط است. شقاق و بواسیر نه تنها در ظاهر با یکدیگر متفاوتند، بلکه حتی علائم آن‌ها نیز تفاوت بسیاری با هم دارند. برخی از تفاوت های این دو بیماری به این شرح است :

1_ فرق هموروئید و شقاق در درد، همان که اشاره کردیم هر دوی این بیماری ها بسیار دردناک است. درد بواسیر شدید است و بیماران در تمام طول روز این درد را حس می کند.

2_ در صورتی که شقاق اغلب تنها هنگام دفع مدفوع موجب درد و سوزش می شود. درد شقاق اغلب بسیار شدید و تیرکشنده بوده و حتی بیمار اجازه معاینه انگشتی به پزشک را نمی دهد در صورتی که درد بواسیر ممتد است.

3_ فرق هموروئید و شقاق در ظاهر،عمده ترین تفاوت این دو عارضه، تفاوت آنها در ظاهر است. بواسیر موجب تورم عروق می گردد و در مراحل پیشرفته تر بواسیر داخلی پرولاپس شده و ممکن است بیمار توده های قابل لمس خارج شده از مقعد را مشاهده نماید.

4_ در صورتی که شقاق به شکل زخم یا ترکی عمیق در دیواره مقعد ظاهر می شود. این زخم غالباً ملتهب و متورم است.

5_ فرق هموروئید و شقاق در درمان، همان طور که ذکر کردیم، شقاق و بواسیر هر دو با استفاده از درمان های خانگی درمان می شوند.

اما درمان شقاق راحت تر است و در صورتی که بدون علت دیگری مثل تنگی اسفنکتر مقعد ایجاد شده باشد، غالباً با درمان‌های خانگی بهبود می‌یابد. در صورتی که درمان های خانگی برای بواسیر موقتی بوده و پس از طی مدتی مجدداً عود خواهد نمود.

در واقع درمان بواسیر و شقاق با روش‌های خانگی می‌تواند به رفع علائم آن کمک نماید و در صورتی که این بیماری ها رفع نشدند، باید از درمان های تهاجمی مانند جراحی و لیزر استفاده نمود.

 تفاوت‌های بارز شقاق و هموروئید

 

  • ID
مزایا و معایب جراحی لیزر هموروئید

هموروئید ها توده هایی در ناحیه مقعد هستند که در صورت پیشرفت باید حتما تحت درمان قرار گیرند، یکی از روش های درمان هموروئید، جراحی لیزر هموروئید است که بیمار پس از آن باید دوران نقاهت مشخصی را سپری ...

شقاق مقعدی و هموروئید یا بواسیر چه تفاوت هایی دارند؟

برای هر فردی رفتن به دستشویی و اجابت مزاج نباید کار دردناک و سخت باشد ولی افرادی که مبتلا به شقاق و یا بواسیر می شوند دستشویی و اجابت مزاج دردناک و عذاب آور می شود، نباید اجابت مزاج حتی گاهی دردناک و ...

 درمان آبسه کودکان چیست؟

آبسه مقعدی در کودکان بیماری هایی است که در قسمت نشیمنگاه بروز می کند و والدین هنگامی که گزارش نشانه های اولیه را توسط فرزند خود دریافت می کنند باید سریعا آن ها را نزد پزشک متخصص ببرند، پزشک با توجه ...

Load More

سلام اگر سوالی دارید موضوع را از طریق چت واتس آپ می توانید با ما در میان بگذارید.

پشتیبانی واتس آپ
Close and go back to page