جراحی لیزر هموروئید

هموروئید یا بواسیر به التهاب و اتساع وریدی در ناحیه مقعد و یا قسمت انتهایی رکتوم گفته می شود. هموروئید یکی از معمول ترین بیماری هاست. از سن 50 سالگی در حدود نیمی از بزرگسالان، خارش، ناراحتی و خونریزی از این ناحیه را تجربه می کنند که نشانه هایی از حضور هموروئید هستند. هموروئید در زنان به همان اندازه بواسیر در مردان شایع است. هموروئید یا بواسیر در زیر پوست ناحیه مقعد قرار دارد و در هنگام تحریک، دچار خارش و خونریزی می شود. گاهی اوقات خون در هموروئید خارجی تجمع یافته و لخته یا ترومبوز تشکیل می دهد که منجر به درد شدید و التهاب می گردد. برای آشنایی با روش‌های درمان و علت به وجود آمدن هموروئید و تفاوت بواسیر داخلی و خارجی  و آشنایی درمان با جراحی لیزر هموروئید با ما همراه باشید.

بیماری هموروئید یا بواسیر چیست؟

به واریس سیاهرگ‌های مقعد بواسیر یا هموروئید گفته می شود. به زبان ساده واریس همان گشاد شدن و پیچ در پیچ شدن سیاهرگ‌ها در بدن می باشد. در شرایطی که سیاهرگ‌های اطراف و داخل راست روده و مقعد برجسته و متورم شوند هموروئید یا بواسیر پدیدار می شود. هموروئید یا بواسیر امکان دارد هم در داخل مقعد ایجاد شود که به آن بواسیر یا هموروئید داخلی گفته می‌شود و هم در خارج و پوست اطراف مقعد ایجاد شود که بواسیر خارجی نامیده می شود.

 

بیماری هموروئید یا بواسیر چیست؟

 

علائم بیماری هموروئید یا بواسیر

علائم هموروئید یا بواسیر معمولا به محل آن بستگی دارد از شایع‌ترین علائم و نشانه‌های هموروئید عبارتند از:

_ یکی از علائم هموروئید یا بواسیر خونریزی بدون درد در طی حرکات روده می باشد.

_ خارش یا سوزش در منطقه مقعد از نشانه های بروز هموروئید یا بواسیر می تواند باشد.

_ درد یا ناراحتی در مقعد می تواند علائم هموروئید یا بواسیر باشد ولی تشخیص و درمان باید با نظر پزشک متخصص انجام شود.

_ تورم در اطراف مقعد از شایع ترین علائم هموروئید یا بواسیر می باشد.

_ توده‌ای در نزدیکی مقعد که ممکن است حساس یا دردناک باشد نشانه هموروئید یا بواسیر خواهد بود که در این صورت بهتر است حتما با پزشک متخصص در این خصوص مشورت کنید و از پیشرفت هموروئید یا بواسیر جلوگیری کنید. زیرا اگر درمان را شروع نکنید حتما به درمان با جراحی لیزر هموروئید نیاز پیدا میکنید. چرا که تنها درمان قطعی، جراحی لیزر هموروئید می باشد.

 

علائم بیماری هموروئید یا بواسیر

 

انواع هموروئید یا بواسیر

هموروئید یا بواسیر شامل انواع مختلفی است که با توجه به محل تشکیل آن و درجه آن تقسیم‌بندی شده است، جهت آشنایی با انواع هموروئید یا بواسیر و درجه ‌بندی آن با ما همراه باشید:

_ هموروئید یا بواسیر داخلی: دراین نوع هموروئید یا بواسیر عارضه در داخل رکتوم ایجاد شده که معمولا در این حالت بواسیر داخلی قابل مشاهده نمی باشد و  به ندرت ایجاد ناراحتی میکند ولی فشار یا سوزش در هنگام عبور مدفوع وجود دارد که ممکن است به سطح التهاب آسیب برساند و باعث خونریزی شود.

_ هموروئید خارجی: در این نوع هموروئید یا بواسیر عارضه زیر پوست در اطراف مقعد تشکیل می‌شود و هنگام تحریک با خارش یا خونریزی همراه است.

هموروئید یا بواسیر به چهار درجه متفاوت تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

هموروئید یا بواسیر درجه 1و2: در این نوع هموروئید یا بواسیر سیاهرگ‌ها گشاد شده‌اند ولی هرگز از مقعد خارج نخواهند شد و تنها علامت آنها خونریزی است و می تواند شدید یا خفیف باشد.

هموروئید یا بواسیر درجه 3: در این درجه از هموروئید یا بواسیر سیاهرگ‌های گشاد شده در زمان دفع از مقعد خارج می‌شوند؛ اما با پایان اجابت مزاج خودبه‌خود به داخل مقعد برمی‌گردند.

همورویید یا بواسیر درجه 4: توده‌های بواسیری با دفع از مقعد خارج شده و به داخل مقعد باز نمی‌گردند 

 

علائم بیماری هموروئید یا بواسیر

 

علت ایجاد هموروئید یا بواسیر

مهمترین علت بروز بیماری هموروئید یا بواسیر یبوست طولانی مدت و زور زدن در موقع دفع مدفوع می باشد. زیرا یبوست طولانی مدت و زور زدن سبب افزایش فشار داخل شکم و مانع بازگشت خون وریدی (یبوست) در مقعد خواهد شد و سبب بروز هموروئید یا بواسیر خواهد شد. به طور کلی می توان گفت تورم رگ‌های اطراف مقعد می‌تواند در نتیجه افزایش فشار به آنها باشد عواملی که باعث افزایش فشار به رگ‌های مقعد خواهد شد عبارتند از:

_ گاهی چاقی به دلیل حجم زیاد چربی در داخل شکم باعث بروز هموروئید یا بواسیر خواهد شد.

_ در زنان حامله هم به علت فشار جنین روی احشاء شکمی، یبوست دوران بارداری و هم به علت تغییرات هورمونی، سیاهرگ‌های مقعدی متورم خواهند شد. همچنین در هنگام زایمان نیز بر روی این وریدها فشار زیادی وارد می‌شود، ولی به هر صورت در بیشتر زنان هموروئید ناشی از بارداری یک مسأله زودگذر و غیردائمی خواهد بود و با درمان خانگی هموروئید یا بواسیر بعد از زایمان برطرف می‌شود .

_ بلند کردن اجسام سنگین

_ ژنتیک

_ سیروز کبد باعث شده تا در راه بازگشت خون وریدی مقعد مانع ایجاد ‌شود که باعث هموروئید یا بواسیر ‌خواهد شد.

_ شقاق یا فیشر از طریق ایجاد یبوست و بالا بردن فشار داخل کانال مقعد باعث بروز هموروئید یا بواسیر می‌شود.

_ تنش در طی حرکات روده

_نشستن طولانی مدت در دستشویی

_ اسهال مزمن یا یبوست

_ رژیم کم فیبر

_ افزایش سن

_ مقاربت مقعدی

 

جراحی لیزر هموروئید

 

تشخیص هموروئید یا بواسیر

گاهی برای تشخیص هموروئید یا بواسیر لازم است پزشک متخصص به وسیله دستگاه آنوسکوپ که در داخل مقعد گذاشته می‌شود و داخل مقعد و پایین راست روده را نشان می‌دهد بیمار را معاینه کند تا وریدهای برجسته و متورم را تشخیص دهد .

و یا بعضی از پزشکان متخصص با پوشیدن دستکش با انگشت می‌توانند محیط داخل مقعد را معاینه کنند تا از اختلالات دیواره مقعد مطلع شده و آنها را تشخیص دهند. اگر با دو روش فوق نوع هموروئید یا بواسیر تشخیص داده نشود لازم است که به وسیله سیگموئیدوسکوپ دستگاهی که علاوه بر راست روده قسمت سیگموئید (قسمت انتهای روده بزرگ در طرف چپ) را نشان خواهد داد بیمار معاینه شود تا سایر علل خونریزی گوارشی مشخص شود و تحت درمان قرار بگیرد.

البته معمولا پزشک متخصص بعد از معاینات فیزیکی برای تشخیص بهتر کولونوسکوپی را پیشنهاد می دهد.

 

 

جراحی لیزر هموروئید

 

درمان هموروئید یا بواسیر

درمان هموروئید یا بواسیر روش های مختلفی دارد که با توجه به شدت بواسیر و نوع آن با هم فرق دارد. به طور مثال اگر شدت درد و خونریزی کم باشد می‌توان از درمان هموروئید یا بواسیر خانگی استفاده کرد. در صورتی که درمان خانگی هموروئید یا بواسیر جوابگو نباشد باید از روش‌های دیگر از جمله درمان دارویی هموروئید یا بواسیر و جراحی لیزر هموروئید یا بواسیر استفاده کرد.

درمان خانگی هموروئید یا بواسیر داخلی و هموروئید یا بواسیر خارجی

شما اغلب می‌توانید درد خفیف، تورم و التهاب این عارضه را با درمان هموروئید یا بواسیر خانگی کمتر کنید، از جمله درمان‌ هموروئید یا بواسیر خانگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ درمان هموروئید یا بواسیر با کمک خوردن غذاهایی با فیبر بالا مثل میوه‌ها، سبزیجات و غلات. بهترین میوه‌ها برای درمان هموروئید یا بواسیر تمشک، گلابی و سیب می باشند.

_ جهت درمان موضعی می توان پماد برای درمان هموروئید یا بواسیر استفاده کرد. کرم یا پماد حاوی هیدروکورتیزون را به محل التهاب بگذارید. این پماد باعث کاهش تورم و درمان هموروئید یا بواسیر خواهد شد.

_ نشستن در لگن آب گرم (دو تا سه بار در روز منطقه مقعد خود را به مدت 10 تا 15 دقیقه در آب گرم بگذارید)

_ جهت رفع سریع و درمان هموروئید یا بواسیر محدوده مقعد را تمیز نگه دارید.

_ با درمان‌ هموروئید یا بواسیر خانگی اغلب در عرض یک هفته باید بهبودی کامل حاصل شود. در غیر این صورت قبل از اینکه به جراحی لیزر هموروئید نیاز پیدا کنید جهت درمان هموروئید یا بواسیر به پزشک متخصص مراجعه کنید.

_ اگر یک هفته یا بیشتر درگیر بواسیر خونی هستید، حتما جهت درمان هموروئید یا بواسیر به پزشک متخصص مراجعه کنید زیرا بی توجهی به این عارضه باعث می شود نیاز به جراحی لیزر هموروئید پیدا کنید.

 درمان بواسیر بدون نیاز به جراحی لیزر هموروئید

اگر هموروئید یا بواسیر شما فقط ناراحتی خفیف را ایجاد کرده است پزشک متخصص حتما کرم‌ها، پمادها، شامپوها یا پدهای ضد بواسیر را جهت درمان هموروئید یا بواسیر تجویز خواهد کرد زیرا این محصولات شامل مواد تشکیل ‌دهنده مانند هیدروکورتیزون و لیدوکایین و... می باشد و درد و خارش را از بین خواهد برد.

 

جراحی لیزر هموروئید

 

‌ درمان با جراحی لیزر هموروئید

با پیشرفت بیماری هموروئید یا بواسیر درمان قطعی هموروئید یا بواسیر  فقط از طریق جراحی لیزر هموروئید امکان پذیر می باشد در این روش درمان با نابود کردن وریدهای واریسی ناحیه مقعد، بواسیر از بین خواهد رفت. از جمله روش‌های جراحی لیزر هموروئید برای درمان هموروئید یا بواسیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_ بستن ورید مقعدی به وسیله باند پلاستیکی: در این جراحی یک نوار پلاستیکی دور پایه ورید متورم بسته می‌شود و با بستن این نوار جریان خون ورید قطع شده و پس از چند روز ورید خشک و چروکیده شده و کنده می‌شود.

_ اسکلروتراپی: در این جراحی هموروئید با تزریق مواد شیمیایی داخل هموروئید و اطراف آن باعث چروکیده شدن هموروئید یا بواسیر خواهند شد.

_ جراحی لیزر هموروئید: وسیله‌ای مخصوص است که هموروئید را می‌سوزاند.

_ عمل جراحی لیزر هموروئید جهت برداشتن کامل هموروئید: گاهی در بواسیر داخلی و خارجی خیلی بزرگ یا هموروئید با علائم شدید ممکن است نیاز به جراحی لیزر هموروئید وریدهای برجسته باشد.

_جراحی باز همورویید(سنتی): که توسط چاقو و در شرایط بیمارستانی انجام می شود. 

سلام اگر سوالی دارید موضوع را از طریق چت واتس آپ می توانید با ما در میان بگذارید.

پشتیبانی واتس آپ
Close and go back to page