جراحی لیزر کیست مویی

کیست پایلونیدال(کیست مویی) یا بیماری رانندگان جیپ، به کیسه‌ی غیرطبیعی حاوی مو و تکه‌های مرده‌ی پوست گفته می شود که درون پوست ایجاد می شود، کیست پیلونیدال یا کیست مویی همیشه در نزدیکی دنبالچه یا کوکسیکس در بالای شکاف بین باسن تشکیل می شود، این عارضه به دلیل تشکیل شدن رشد مو و به دام افتادن آن در زیر پوست ایجاد می شود، اگر این کیست عفونی شود به آبسه پایلونیدال(آبسه زیرپوستی) تبدیل خواهد شد که می‌تواند بسیار دردناک باشد، و می‌توان با جراحی و یا ایجاد برش کوچکی در پوست، کیست را تخلیه و درمان کرد. کیست پایلونیدال(کیست مویی) دارای عوارضی مانند عود کیست، عفونت سیستمیک (گسترش عفونت از طریق خون به کل بدن) و سرطان پوست منجر می شود، طبق تحقیقات به عمل آمده عود کیست در ۵۰-۴۰ درصد از کسانی که جراحی انجام داده اند، اتفاق خواهد افتاد ، کیست پایلونیدال یا کیست مویی در مردان و جوانان شایع تر می باشد و احتمال عود نیز در آن‌ها بیشترخواهد بود، در طی جنگ جهانی دوم، بیش از ۸۰،۰۰۰ سرباز به کیست پایلونیدال یا کیست مویی دچار شدند که علت آن تحریک شدن دائم پوست ناحیه دنبالچه، ناشی از سوار شدن در جیپ در راه‌های ناهموار بوده است به همین خاطرنام این بیماری به نام رانندگان جیپ، معروف می باشد،از سوی دیگر پایلونیدال به معنای لانه‌ی مو است زیرا گاهی اوقات پزشکان درون کیست فولیکول‌های مو پیدا کرده اند.

 

جراحی لیزر کیست مویی

 

درمان با جراحی لیزر کیست مویی یا کیست پایلونیدال

اگر کیست پایلونیدال(کیست مویی) عفونی به طور کامل درمان نشود، خطر ابتلا به سرطان پوستی به نام کارسینوم سلول سنگفرشی افزایش خواهد یافت، به طور کلی می توان گفت کیست پایلونیدال(کیست مویی) آبسه یا جوشی است که درمان آن شامل مصرف آنتی بیوتیک، کمپرس گرم و درمان موضعی با کرم مو بر خواهد بود، در موارد شدیدتر که دیگر کیست به آنتی بیوتیک پاسخ ندهد، حتما برای درمان به تخلیه و جراحی لیزر نیاز پیدا میکند، اگر کیست کوچک و علائم خفیف باشد درمان غیر جراحی لیزر کیست مویی کاربرد خواهد داشت، غالبا درمان اولیه‌ی کیست پایلونیدال یا کیست مویی در مطب پزشک جراح عمومی و با جراحی لیزر کیست مویی انجام میگیرد، در درمان اولیه  کیست پایلونیدال(کیست مویی) ابتدا ناحیه‌ی درگیر به صورت موضعی بی حس خواهد شد و سپس برشی(جراحی لیزر کیست مویی) در محل داده می‌شود تا کیست تخلیه شود، در صورت عود مجدد کیست که غالبا شایع است، باید کل کیست سینوس‌هایی که تا سطح پوست راه دارند را با جراحی لیزر کیست مویی خارج کرد، پس از پایان جراحی لیزر کیست مویی، پزشک دو انتخاب دارد که مدت زمان بستری و نقاهت به آن بستگی دارد:

باز گذاشتن زخم: در این روش بعد از جراحی لیزر کیست مویی و ایجاد برش برای خارج کردن کیست از بدن زخم باز می‌ماند و پانسمان می‌شود، زخم از داخل به خارج ترمیم شده و جوش می‌خورد، در این روش، دوره‌ی نقاهت بستگی به اندازه زخم دارد. اما ریسک عود کیست و تشکیل مجدد کیست بسیار کاهش می یابد.

بخیه کردن زخم: در جراحی لیزر کیست مویی پزشک برش ایجاد شده را بخیه می زند که باعث شده دوره‌ی نقاهت کوتاه تری نسبت به روش جراحی لیزر کیست مویی قبلی داشته باشد، ولی خطر عود کیست در این روش افزایش می یابد.

در هر دو روش درمان جراحی لیزر کیست مویی کیست نگهداری از زخم بسیار حائز اهمیت است. اصلاح ناحیه برای جلوگیری از رشد مو، رعایت بهداشت و تمیزی منطقه، رعایت زمان ملاقات با پزشک و توجه به نشانه‌های عفونت مانند قرمزی و چرک، از مواردی هستند که حتما باید در نظر گرفته و رعایت شوند، در بیماری کیست پایلونیدال(کیست مویی) اگر بیمار در معرض عفونت شدید(سلولیت و سپسیس) و یا ضعف سیستم ایمنی(بیماران مبتلا به اچ آی وی و ایدز، شیمی درمانی، درمان با استروئید یا سایر داروهای تضعیف کننده‌ی سیستم ایمنی) باشد حتما باید در بیمارستان بستری شود و تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار بگیرد.

 

جراحی لیزر کیست مویی

 

علائم و نشانههای کیست پایلونیدال یا کیست مویی

در بیماری کیست پایلونیدال(کیست مویی) اندازه‌ کیست یکسان نمی باشد و در افراد مختلف متفاوت است این کیست می تواند یک کیست کوچک و یا یک کیست بسیار بزرگ باشد، اگر کیست پایلونیدال(کیست مویی) عفونی نباشد، علائمی نخواهد داشت ولی در صورت بروز عفونت با علائم زیر روبرو خواهید شد که عبارتند از:

_ کمر درد

_ درد، قرمزی و تورم در پایین ستون فقرات در ناحیه‌ی دنبالچه

_ حساسیت به لمس

_ خروج چرک و خون از یک سوراخ باز در پوست

_ بوی بد هنگام تخلیه‌ی چرک

_ تب و لرز

اگر متوجه هر کدام از علامت و نشانه‌‌های فوق در ناحیه دنبالچه شدید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با بررسی ضایعه، کیست پایلونیدال یا کیست مویی را تشخیص دهد زیرا با پیشرفت این بیماری ناچار به در مان با جراحی لیزر کیست مویی خواهید بود.

 

جراحی لیزر کیست مویی

 

عوامل تشدید در ابتلا به کیست پایلونیدال( کیست مویی)

بیشتر کیست‌های پایلونیدال ناشی از نفوذ موی سست به داخل پوست می باشد. زیرا اصطحکاک و فشار باعث برگشت مو به داخل بدن شده و عامل اصلی برای شروع التهاب خواهد بود و چون بدن مو را به عنوان جسم خارجی شناسایی می‌کند در برابر آن کیست ایجاد خواهد کرد که درمان قطعی آن از روش جراحی لیزر کیست مویی امکان پذیر است.

_ افرادی که لباس‌های تنگ می‌پوشند

_ دوچرخه سواران

_کسانی که مدت زمان طولانی می‌نشینند مانند رانندگان کامیون

_ افراد با آسیب و تحریک در ناحیه‌ی دنبالچه

این دسته از افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به کیست پایلونیدال یا کیست مویی هستند. در موارد نادر کیست‌های پایلونیدال در قسمت‌هایی به غیر از نزدیک دنبالچه ایجاد می‌شود. مانند آرایشگران و افرادی که پشم و موی حیوانات را کوتاه می‌کنند این افراد معمولا دچار کیست‌های پایلونیدال در پوست بین انگشتان خواهند شد، برخی نوزادان در بدو تولد در قسمت بالای شکاف باسن دارای یک گودی یا چال هستند که اگر این گودی عفونی شود منجر به کیست پیلونیدال یا کیست مویی خواهد شد پیشنهاد ما به شما این است که در صورت داشتن هر یک از علائم فوق حتما این عارضه را جدی بگیرید تا نیازمند به جراحی لیزر کیست مویی نشوید.

 

جراحی لیزر کیست مویی

 

عوامل موثر بر کیست پایلونیدال(کیست مویی)

_ ارثی بودن در این بیماری بسیار حائز اهمیت است. چراکه طبق تحقیقات به عمل آمده ممکن است در یک خانواده بیشتر افراد به این بیماری مبتلا شوند و درمان این کیست از طریق جراحی لیزر کیست مویی می باشد.

_ ریسک مبتلا شدن به این بیماری در افراد پر مو بیشتر است.

_ کم تحرکی یا بی تحرکی موجب بروز سریع تر التهاب می شود.

_ این بیماری اغلب در دوران نوجوانی و جوانی اتفاق می افتد بنابراین شاید هورمون ها در بروز بیماری دخیل باشد.

_ضربه های مکرر به ناحیه ی باسن (به همین دلیل به نام بیماری جیپ سواران نیز معروف است)

_جنس مذکر (مردان چهار برابر بیشتر از زنان به کیست پیلونیدال یا کیست مویی دچار می‌شوند)

_چاقی و سبک زندگی غیر فعال و کم تحرک

_شغل‌هایی که به نشستن طولانی مدت نیاز دارند

_اصلاح و شیو کردن مو در محل یا آسیب به پوست ناشی از اصطحکاک

_سابقه‌ی کیست پایلونیدال یا کیست مویی قبلی

 

جراحی لیزر کیست مویی

سلام اگر سوالی دارید موضوع را از طریق چت واتس آپ می توانید با ما در میان بگذارید.

پشتیبانی واتس آپ
Close and go back to page