جراحی لیزر فیستول

فیستول از عوارض آبسه مقعدی با احتمال 50% است، فیستول در واقع یک تونل غیرطبیعی بین کانال مقعد و سطح پوست اطراف آن می باشد که در بعضی موارد منجربه ترشح مداوم می گردد. در بیماران فیستول مقعدی در صورت تداوم بالای 10 سال این عارضه احتمال بروز سرطان روده بسیار بالا می رود. می توان گفت فیستول به هر گونه ارتباط و اتصال غیر طبیعی بین دو بافت یا دو ارگان بدن گفته می شود، زمانی که غده های درون مقعدی دچار انسداد شوند ورم هایی ایجاد می کنند که می تواند منجربه فیستول شود. از علائم بیماری فیستول می توان خونریزی مقعدی، درد در ناحیه مقعد، التهاب، سوزش و ورم مقعدی را نام برد. جهت آشنایی بیشتر با بیماری فیستول با ما همراه باشید:

فیستول چیست؟

در بدن انسان اتصالات غیر طبیعی انواع مختلف فیستول را بوجود می آورد که شایع ترین آن ها عبارتند از:

_ فیستول تنفسی ( در مان با جراحی لیزر فیستول )

_ فیستول گوش داخلی ( در مان با جراحی لیزر فیستول )

 

جراحی لیزر فیستول

 

_ فیستول چشم ( در مان با جراحی لیزر فیستول )

_ فیستول گوارشی ( در مان با جراحی لیزر فیستول )

_ فیستول مقعدی ( در مان با جراحی لیزر فیستول )

_ فیستول سینوسی ( در مان با جراحی لیزر فیستول )

_ فیستول ادراری تناسلی ( در مان با جراحی لیزر فیستول )

_ فیستول ماهیچه ای ( در مان با جراحی لیزر فیستول )

شایع ترین فیستول، فیستول مقعدی است که از بیماری های نشیمنگاه یا مقعدی محسوب می شود، فیستول این بیماری مقعدی با توجه به نوع ارتباط و محل ایجاد اقسام گوناگونی خواهد داشت بیماری فیستول با خونریزی و درد زیادی همراه است به گونه ای که بیمار می تواند در محل فیستول با ترشحاتی خون آلود و چرکی مواجه شود. در بعضی بیماران پیش آمده که از سوراخ فیستول نیز مدفوع خارج شده که بسیار آزار دهنده و دردناک خواهد بود. درمان این بیماری با جراحی لیزر فیستول امکان پذیر است.

 

جراحی لیزر فیستول

 

عوامل موثر در بروز فیستول مقعدی

در اکثر مواقع بیمار مبتلا به آبسه ی مقعدی با عدم درمان خود باعث می شود که این آبسه ی مقعدی پیشرفت کند و به فیستول مقعدی تبدیل شود، به طور قطع می توان گفت نیمی از اشخاص مبتلا به آبسه ی مقعدی که درمان نشوند به فیستول مقعدی دچار خواهند شد. دیگر عوامل منجر شدن به فیستول مقعدی عبارتند از:

_ کسانی که دچار بیماری های جنسی مثل سیفلیس یا کلامیدیا هستند بیشتر در معرض مبتلا شدن به بیماری فیستول مقعدی خواهند بود.

_ سرطان زمینه ساز این بیماری می باشد.

_ بیماری کرون می تواند یکی از عوامل ابتلا به فیستول باشد، کرون یک بیماری گوارشی بوده که علائمی از جمله کاهش وزن، دردهای شکمی و تهوع و استفراغ را دارد.

_ تغییر شکل سلولی که ناشی از زخم حاصله از تروما و ضربه باشد نیز می تواند منجر به فیستول مقعدی گردد.

 

جراحی لیزر فیستول

 

تشخیص فیستول مقعدی                 

معمولا فیستول سرباز می کند و به راحتی از روی پوست قابل تشخیص می باشد. ممکن است در مواقعی به معاینه ی انگشتی مقعد نیاز باشد.

چنانچه پزشک متخصص به فیستول مقعدی شک کند، برای بیمار تست های تشخیصی مثل سونوگرافی، فیستولوگرافی، پروکتوسکوپی، آنوسکوپی، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی، ماده ی حاجب و سیگموئیدوسکوپی تجویز می کند. پزشک بعد از تشخیص نوع فیستول، درمورد درمان مناسب بیمار تصمیم گیری خواهد کرد.

انواع فیستول مقعدی

فیستول مقعدی یک شکل نبوده و با توجه به نوع آن و همچنین بافت هایی که به همدیگر متصلند، ممکن است در نقاط مختلفی بوجود آید و لی درمان انواع فیستول با جراحی لیزر امکان پذیر است. این اتصال می تواند بسیار کوتاه و ساده و یا پیچیده و طولانی باشد. انواع فیستول عبارتند از:

_ فیستول اکسترا اسفنکتریک

_ فیستول زیر مخاطی

_ فیستول ترانس اسفنکتریک

_ فیستول اینتر اسفنکتریک

 

جراحی لیزر فیستول

 

درمان با روش جراحی لیزر فیستول

مطالب فوق شما را با بیماری فیستول آشنا کردند. در ادامه به روش درمان فیستول با جراحی لیزر فیستول خواهیم پرداخت با ما همراه باشید، می توان گفت بیماری فیستول با درمان های دارویی درمان پذیر نخواهد بود و به یقین نمی توان گفت دارویی برای درمان بیماری فیستول کشف شده است، البته داروهایی که علائم و عفونت های بیماری فیستول مثل درد را بهبود بخشند، ممکن است تجویز شود، ولی درمان قطعی با روش جراحی لیزر فیستول با کمک دستگاههای پیشرفته بسیار آسان انجام پذیر است. درمان با روش جراحی لیزر فیستول مزایای بسیار زیادی دارد مهمترین مزایای درمان با جراحی لیزر فیستول کاهش چشمگیر خونریزی و درد می باشد. از دیگر اهم درمان با روش جراحی لیزر فیستول قطعی بودن درمان بیماری فیستول را می توان نام برد همچنین می توان با جراحی لیزر فیستول از عوارض بیماری فیستول مثل بی اختیاری پیشگیری کرد. 

مواد غذایی مناسب برای درمان فیستول

برای بهبود سریع تر بیماری فیستول می توان از یک رژیم غذایی مناسب بهره برد. برخی از این توصیه های تغذیه ای جهت درمان و پیشگیری بیماری فیستول عبارتند از:

1_ بیماران فیستول مقعدی بهتر است بیشتر از سزیجات و میوه جات تغذیه کنند زیرا هم به یبوست دچار نخواهند شد و هم ایمنی و سلامت بدن تضمین می گردد.

2_ بیماران فیستول مقعدی برای کاهش درد فیستول، در کنار توصیه های غذایی دیگر، روزانه بین 8 تا 9 لیوان آب باید میل کنند. آب یبوست را برطرف کرده و بدین وسیله می تواند از پیشرفت فیستول تا حد زیادی جلوگیری کرد. به طور کلی آب سموم بدن را دفع خواهد کرد.

 

جراحی لیزر فیستول

 

3_ بیماران فیستول مقعدی باید لبنیات، آجیل و حبوبات فراوانی مصرف کنند زیرا این مواد حاوی املاح و ویتامین های فراوانی است که باعث بالارفتن سیستم ایمنی بدن می شود.

4_ بیماران فیستول مقعدی بهتر است در برنامه غذایی خود پیاز و سیر زیادی بگنجانند به دلیل اینکه پیاز و سیر جزء آنتی بیوتیک های طبیعی شناخته شده و می تواند نقش موثری در کاهش عفونت بیماری فیستول و کاهش نشانه ها و علائم آن همچنین جلوگیری از پیشرفت بیماری فیستول داشته باشد.

5_ جهت بهبود سیستم گوارشی، بیماران فیستول مقعدی باید روغن زیتون بیشتری مصرف کنند زیرا این ماده چربی های سالمی دارد و مانع از یبوست می شود.

6_ بیماران فیستول مقعدی در طول روز باید از عسل نیز استفاده کنند زیرا عسل باعث ترمیم زخم های فیستول خواهد شد، به این روش که روزانه مقداری عسل با آب گرم ترکیب کنند و میل نمایند.

 

سلام اگر سوالی دارید موضوع را از طریق چت واتس آپ می توانید با ما در میان بگذارید.

پشتیبانی واتس آپ
Close and go back to page