جراحی لیزر شقاق

یکی از شایع ترین بیماری های ناحیه مقعد شقاق( فیشر) است، معمولا یبوست و اسهال طولانی مدت و زور زدن زیاد در موقع دفع مدفوع، زایمان و استفاده طولانی مدت از ملین ها موجب شقاق( فیشر) می شود. بنا به استناد به تحقیقات و پژوهش ها می توان گفت که بالا رفتن بیش از حد فشار داخل مقعد، در زمینه انقباض این عضلات باعث بروز شقاق می شود. بیماری شقاق یا فیشر از ترک خوردگی، چاک خوردگی و یا زخم شدن لبه داخلی‌ مقعد نشات میگیرد. اگر به این زخم پوستی‌ رسیدگی نشود، می تواند فوق العاده دردناک و طاقت فرسا شود. شقاق یا فیشر مقعد در ابتدا به صورت یک شکاف بیضی شکل کوچک در سر مقعد ایجاد و باعث درد و خون ریزی هنگام اجابت می شود. بیماری شقاق یا فیشر بسیار شایع است، اگر به موقع اقدام به درمان بیماری شقاق یا فیشر کنید، به راحتی درمان خواهد شد و دیگر احتیاجی به جراحی لیزر شقاق نخواهید داشت.

 

جراحی لیزر شقاق

 

انواع بیماری شقاق یا فیشر مقعد

به طور کلی بیماری شقاق یا فیشر مقعد دارای 2 نوع حاد و مزمن است و جراحی لیزر شقاق درمان نوع مزمن خواهد بود، که در ادامه توضیح مختصری داده شده تا شما بیشتر آشنا شوید. با ما همراه باشید:

بیماری شقاق(فیشر) حاد مقعد

شقاق یا فیشر حاد مقعد نباید بیشتر از 6 هفته طول بکشد. این بیماری بسیار رایج است و در اکثر مواقع با مراقبت‌های شخصی، درمان های خانگی و دارویی سریع بهبود می یابد. شقاق یا فیشر حاد مقعد همان شکاف یا پارگی سطحی پوست مقعد می باشد که درصورت عدم رسیدگی و درمان، با گذشت زمان تبدیل به بیماری شقاق مزمن مقعد خواهد شد و می تواند آن قدر پیش برود که تمامی عضلات زیرین را درگیر کند.

بیماری شقاق(فیشر) مزمن مقعد

معمولا شقاق مزمن مقعد بیش از 6 هفته طول می‌کشد و نیاز به درمان و جراحی لیزر شقاق خواهد داشت. شقاق مزمن مقعد با سوزش و گاهی خونریزی همراه است.

 

بیماری شقاق (فیشر) مزمن مقعد

 

علائم رایج شقاق مقعد

برای تشخیص و درمان بیماری شقاق یا فیشر مقعد بهتر است حتما به پزشک متخصص مراجعه شود و خود درمانی انجام نشود. بیماری شقاق مقعد دارای علائمی است اما بروز این علائم صرفا به معنی ابتلا به شقاق نخواهد بود. علائم رایج شقاق مقعد عبارتند از:

_ خونریزى مقعدی در بیماری شقاق یا فیشر

یکی از علائم بیماری شقاق یا فیشر خونریزی از مقعد است، در انتهای روده زمانی که عمق ترک‌های ایجاد شده روی دیواره مقعد زیاد شود، باعث خونریزی در این ناحیه می‌شود که برای بیمار قابل مشاهده می باشد.

_ سوزش و خارش اطراف مقعد در بیماری شقاق یا فیشر

در بیماری شقاق یا فیشر به دلیل برخورد مدفوع و ترشحات آن با ترکهای موجود در دیواره مقعد، خارش و سوزش احساس میشود. این نکته حائز اهمیت است که در نظر داشته باشید هر احساس خارش و سوزش نشانه ابتلا به شقاق مقعد نخواهد بود.

_ احساس ضایعه گوشتى اطراف مقعد در بیماری شقاق یا فیشر

این زایده‌ بر سطح پوست در بیرون مقعد بروز می کند و زمانی که شقاق مقعد در طولانی مدت درمان نشود و یا تکرار شود، این نشانه پدیدار می شود.

 

جراحی لیزر شقاق

 

_ درد

از دیگر علائم بیماری شقاق یا فیشر، درد می باشد که به دلیل وجود حسگرهای بسیار زیاد موجود در این ناحیه، یک وضعیت فوق‌العاده دردناک را برای بیمار ایجاد خواهد کرد.

_ درد مقعد هنگام ادرار و یا سرفه کردن

در بیماری شقاق یا فیشر، هنگام دفع به دلیل برخورد بین مدفوع و ناحیه‌ی‌ ترک خورده مخصوصا اگر مدفوع خشک و سفت باشد، درد شدید چند برابر احساس می شود و تا مدتی پس از اجابت مزاج، این درد همراه بیمار می باشد که بسیار رنج آور است.

_ ترک اطراف مقعد در بیماری شقاق یا فیشر

اگر بیماری شقاق یا فیشر مقعدی مزمن شود، شکاف‌ها در پوست بیرون مقعد قابل مشاهده خواهد بود. به گونه‌ای که بیمار می‌تواند این پارگی یا ترک را در اطراف مقعد خود احساس و مشاهده کند.

_ مشاهده خون روی دستمال توالت در بیماری شقاق یا فیشر

خونریزی علائم دیگری از بیماری شقاق یا فیشر مزمن می باشد که معمولا بعد از اجابت مزاج و تحریک شقاق خونریزی اتفاق می‌افتد و معمولا بیمار نیاز به درمان و جراحی لیزر خواهد داشت.

علائم شقاق مقعد در چه کسانی شایع است؟

در همه سنین احتمال مبتلا شدن به بیماری شقاق یا فیشر وجود دارد و مختص گروه سنی خاصی نخواهد بود. همچنین میزان شیوع این بیماری در زنان و مردان تقریبا یکسان می باشد. احتمال شقاق مقعد در زنان پس از زایمان و در افراد مبتلا به بیماری کرون بیشتر شایع است. البته با افزایش سن احتمال ابتلا به فیشر مقعد کم خواهد شد و بیشتر در سنین جوانی و میانسالی مشاهده شده است. همچنین این بیماری در کودکان کمتر از یک سال نادر است.

بیماری شقاق یا فیشر بسته به ناحیه‌ای که دچار شکاف یا ترک ایجاد شده بر اساس مدل ساعت، بیان می شود. به عنوان مثال فیشر ساعت 6 در وضعیت سجده.

 

تعداد معدودی از افراد هستند که هم جلو و هم عقب مقعد شقاق در آنها رخ میدهد و اگر شقاق در محل دیگری واقع باشد مربوط به بیماری های دیگری است که باید مورد ارزیابی قرار گیرد. بیماری شقاق غالبا با بواسیر(هموروئید) که آن هم با درد و خون ریزی همراه است اشتباه گرفته می‌شود. به همین دلیل حتما باید توسط پزشک تشخیص داده شود.

درمان با جراحی لیزر شقاق مقعدی

درمان شقاق با جراحی لیزر شقاق یک درمان سرپایی بدون بیهوشی و درد و خون ریزی می باشد. این روش با بی حسی موضعی به راحتی در کلینیک انجام می شود و فرد درمان شده بلافاصله بعد از جراحی لیزر شقاق مرخص می شود و احتیاجی به پانسمان و بستری شدن در منزل نخواهد داشت و میتواند به راحتی اجابت مزاج(دستشویی) کرده بدون اینکه درد و یا مشکل خاصی داشته باشد. در روش جراحی لیزر شقاق، عضله مقعد یا همان اسفنکتر مقداری شل می شود و زخم به جا مانده از شقاق برداشته خواهد شد. اگر درمان با روش جراحی لیزر شقاق توسط پزشک بی تجربه انجام شود میتواند به بی اختیاری مدفوع و باد شکم منجر شود. درمان این بیماری در گذشته با بیهوشی کامل به وسیله چاقوی جراحی انجام میشد و فرد مبتلا باید چند روزی را در منزل بستری میشد و درد حاصل از جراحی چاقو را تحمل میکرد و برای جلوگیری از خونریزی باید از پانسمانی به نام تامپون داخل مقعد استفاده میکرد. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و حضور دستگاه های لیزر باعث شده درمان این بیماری به سرعت و بدون درد و خون ریزی در یک جلسه و در کمتر از یک ساعت قابل انجام باشد. درمان شقاق با روش جراحی لیزر، یک درمان سرپایی بدون بیهوشی و درد و خون ریزی می باشد.

 

درمان دارویی شقاق مقعدی بدون جراحی لیزر شقاق

_ برای درمان درد خفیف، از داروهایی مثل استامینوفن یا بیحس کننده های موضعی در بیماری شقاق یا فیشر می توان استفاده کرد و احتیاجی به جراحی لیزر شقاق نخواهید داشت.

_ مالیدن پماد زینک اکسید یا وازلین به ناحیه مقعد در درمان بیماری شقاق یا فیشر معمولا باعث جلوگیری از احساس سوزش خواهد شد و نیاز به جراحی لیزر شقاق نخواهد بود.

_ داروهای نرم کننده مدفوع(ملین) در درمان بیماری شقاق یا فیشر به جلوگیری از بروز درد به هنگام اجابت مزاج کمک خواهد کرد و از پیشرفت و نیاز به جراحی لیزر شقاق جلوگیری خواهد کرد.

_ پماد نیتروگلیسرین برای درمان شقاق حاد مناسب است که باعث خونرسانی به ناحیه مقعد می شود در نتیجه، زخم سریع تر بهبود می یابد و مانع از نیاز شما به جراحی لیزر شقاق خواهد شد. از عوارض این دارو سردردهای شدید ضربان دار است.

_ پسیلیوم و سلولز حاوی فیبر فراوان هستند که با جذب آب باعث نرم کردن مدفوع می شوند.

_ کرم‏ ها، پماد ها یا شیاف‏ ها ممکن است در کاهش درد مفید باشند و منطقه گرفتار را لغزنده کنند. خیلی از این محصولات بدون نسخه قابل دسترس هستند یا پزشک تان ممکن است داروی قوی‏ تری تجویز کند، پس بهتر است قبل از اینکه بیماری پیشروی کند و به جراحی لیزر شقاق نیاز پیدا کنید به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

 

جراحی لیزر شقاق

 

 

 

 

 

 

 

 

سلام اگر سوالی دارید موضوع را از طریق چت واتس آپ می توانید با ما در میان بگذارید.

پشتیبانی واتس آپ
Close and go back to page