جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی

زگیل مقعدی و تناسلی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد و یا روی دستگاه تناسلی ایجاد شوند، این بیماری کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود، زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی شناخته شده است، به طور کلی به زگیل هایی که حول مقعد یا درون آن ایجاد شوند، زگیل مقعدی گفته می شود، در مرحله اولیه زگیل های مقعدی مانند لکه یا برآمدگی کوچکتر از سر یک سوزن می باشند که با افزایش تعداد زگیل های مقعدی، ممکن است این زگیل ها تا ناحیه رکتوم بیمار را درگیر کند، معمولا افراد بیمار متوجه وجود و پیشرفت زگیل ها نمی شوند زیرا این زگیل ها اغلب بدون علامت پیشرفت می کنند، زمانی بیمار متوجه این بیماری می شود که این زگیل ها پخش شده اند و موجب احساس خارش یا وجود برآمدگی در ناحیه مقعد شده است، غالبا زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نخواهند شد ولی اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خون ریزی کنند، زگیل مقعدی ممکن است فقط در یک نقطه ایجاد گردد و یا با گذشت زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد. بهتر است با مشاهده کوچکترین عارضه در این نواحی به پزشک مراجعه  کنید تا از پیشرفت بیماری و درمان با جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی جلوگیری شود. 

 

جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی

 

تشخیص زگیل تناسلی و مقعدی

_ پزشک متخصص با دیدن و معاینه میتواند زگیل مقعدی و تناسلی را تشخیص دهد، البته گاهی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. زیرا باعث سفید شدن برآمدگی میشود و قابل مشاهده تر خواهد شد.

_ گاهی برای تشخیص زگیل مقعدی معاینه درونی انجام می شود که این کار به کمک وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک متخصص یک معاینه کامل از لگن انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. این تشخیص با کمک تست پاپ اسمیر برای خانم ها امکان پذیر است.

_ اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد باید با استفاده از نمونه گرفتن زگیل، این بیماری تایید شود و امکان دارد برای درمان به جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی  نیاز باشد. 

علائم زگیل تناسلی و مقعدی

به دلیل ماهیت بدون علامت زگیل های مقعدی و تناسلی، اغلب تا پیشرفت و گسترش این بیماری نادیده گرفته می شوند. ولی می توان از علائم اولیه آنها متوجه چنین بیماری شد. این علائم عبارتند از:

_ در ابتدا زگیل ها بسیار کوچک هستند ولی هنگامی که اندازه و تعداد زگیل ها افزایش یابد، این زگیل ها به صورت خوشه ای و دسته ای درآمده و شکلی شبیه به گل کلم دارند.

_ رنگ زگیل های مقعدی و تناسلی صورتی، زرد یا قهوه ای روشن می باشند.

_ گاهی ظاهر زگیل ها رنگی همانند پوست بدن دارند.

_ زگیل های مقعدی به مرور زمان به دیگر نواحی تناسلی انتقال پیدا میکند و موجب زگیل های تناسلی خواهند شد.

_ به ندرت موجب خارش، ترشح و خونریزی خواهد شد.

_ گاهی برآمدگی در ناحیه مقعد ناشی از زگیل مقعدی می باشد.

 

جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی

 

 درمان زگیل تناسلی و مقعدی

پیشگیری بهترین درمان است ولی با پیشرفت بدون آگاهی این بیماری انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها همچنین اولویت های خود فرد و تجربه پزشک متخصص بستگی خواهد داشت. مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم می باشد.

درمان قطعی با جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی  

در صورت وجود زگیل های مقعدی بزرگ، مصرف محلول های موضعی موثر نخواهد بود، در این موارد جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی می تواند به درمان قطعی زگیل های مقعدی و تناسلی کمک شایانی کند، غالبا این جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی تحت بی حسی موضعی انجام خواهد شد مگر این که زگیل بسیار بزرگ باشد واین جراحی سرپایی خواهد بود و بیمار لازم نیست در بیمارستان بستری شود. البته در مواردی که زگیل مقعدی بسیار بزرگ و دارای خوشه های زیاد باشد، ممکن است از بیهوشی اسپاینال یا عمومی برای انجام این جراحی استفاده شود. شیوه های جراحی زگیل تناسلی و مقعدی  برای درمان قطعی زگیل مقعدی عبارتند از:

درمان زگیل با الکتروکوتر: در این روش با استفاده از جریان الکتریکی زگیل را سوزانده و از بین می برد اما اسکار بسیار زیادی بر جای میگذارد، لذا امروزه کمتر از این روش استفاده می شود.

درمان با جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی : جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی از پرتوهای نور برای برداشتن قطعی زگیل مقعدی کمک میگیرد. جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی به عنوان یکی از بهترین روش های درمان زگیل مقعدی قابل استفاده در انواع زگیل تناسلی بزرگ و زگیل مقعدی بزرگ و متعدد است. درد و خونروزی بسیار پایین است و احتمال بازگشت دوباره بیماری از طریق این روش بسیار اندک می باشد.

 

جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی

 

درمان زگیل با فولگوراسیون: این شیوه نیز برای سوزاندن زگیل های مقعدی مورد استفاده قرار می گیرد.

برداشتن کامل زگیل مقعدی با استفاده از جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی: جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی در مواردی انجام می شود که زگیل بسیار بزرگ باشد و زگیل مقعدی باید به طور کامل برداشته شود ، این کار با استفاده از ایجاد برش به کمک جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی  انجام می شود.

درمان زگیل با آر اف: این روش برای ضایعات کوچک با تعداد کم قابل استفاده است.

درمان زگیل با کرایوتراپی یا فریز: استفاده از نیتروژن مایع باعث فریز شدن زگیل ها و مانع رشد خوشه ای زگیل ها خواهد شد. این فریز شدن باعث می شود پس از مدتی، زگیل و ساختار خوشه ای زگیل ها بیافتد و پوست به تدریج بهبود یابد و احتیاج به درمان با جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی نخواهد بود.

نکته مهم: بدیهی است در اکثر موارد زگیل مقعدی بدون نیاز به بستری شدن و در یک مرحله با جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی قابل انجام است اما سایر روش ها ممکن است چندین مرحله نیاز به درمان داشته باشد.

 

جراحی لیزر زگیل تناسلی و مقعدی

 

درمان زگیل با داروهای موضعی

درمان با داروهای موضعی برای زگیل تناسلی و مقعدی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی محدود می باشند، کاربرد دارد، حتما برای تجویز پمادهای موضعی با پزشک متخصص مشورت کنید زیرا باید از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان داشته باشید. بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شود. داروهایی مانند تری کلرواستیک اسید، پدوفیلین، پودوفیلوکس و ایمی کیمود اغلب به صورت کرم و محلول موضعی قابل دسترس هستند. استفاده از این دارو ها ساده است اما احساس سوزش زیادی پس از استفاده از آنها وجود دارد. مدت درمان با این دارو ها ممکن است هفته ها تا ماه ها به طول بینجامد. کارایی داروها در همه بیماران یکسان نمی باشد، بنابراین نتیجه درمان با داروهای موضعی کاملا مشخص نخواهد بود. همچنین عوارضی از جمله خارش، حساسیت پوست، ایجاد زخم، احساس درد یا سوزش وجود دارد که در صورت مشاهده این علائم توصیه می شود که مصرف دارو فورا قطع شود.

 

پمادهای موضعی عبارتند از:

_ پماد ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)

_ پماد پودوفیلوکس (کوندیلوکس)

_ پماد پودوفیلین (پودوکون)

_ پماد تری کلرو استیک اسید (TCA)

_ پماد بای کلرو استیک اسید (BCA)

_ پماد کرایوتراپی

سلام اگر سوالی دارید موضوع را از طریق چت واتس آپ می توانید با ما در میان بگذارید.

پشتیبانی واتس آپ
Close and go back to page